V dubnu 2012 odstartoval nový projekt "Towards 100% RES rural communities" (Směrem k 100 % OZE venkovským komunitám) a poběží do března roku 2015. Projektu se účastní 10 evropských zemí a projekt bude koordinovat francouzská firma CLER. Projekt je podpořen v rámci programu Intelligent Energy Europe a jeho cílem je podporovat trvale udržitelnou výrobu a spotřebu energie a přispívat k dosažení obecných cílů bezpečnosti dodávek energie, konkurenceschopnosti a ochrany životního prostředí. Program se zaměřuje na oblast energetické účinnosti a kombinovaných zdrojů tepla a elektřiny a na zavádění obnovitelných zdrojů energie.
K cílům tohoto projektu patří rozšíření okruhu signatářů Úmluvy starostů a primátorů, stejně jako účastníků programu RURENER a ve zvoleném regionu zapojených zemí iniciování a plnění Akčních plánů udržitelné energetiky (SEAP). Ty mají nové, zejména malé venkovské obce či mikroregiony, přivést snížením emisí CO2 o více než 20 % do roku 2020 pevněji na cestu ke stoprocentnímu využívání obnovitelných zdrojů energie při pokrývání energetických potřeb.
Za ČR se na aktivitách na národní úrovni podílí kromě společnosti AF-CITYPLAN s. r. o. i Liga ekologických alternativ (LEA), agentura BioCIT, Spolek pro obnovu venkova Zlínského kraje, Institut Veronica Brno a obce Hostětín a Kněžice. Projekt má všestrannou výměnou zkušeností mezi zeměmi více a méně pokročilými v uplatňování OZE přispět mj. i ke zvýšení obecného povědomí, zejména zástupců obcí, o mnoha sídlech či regionech, které již v EU své energetické potřeby plně spojily právě s využitím OZE. Partnerskou zemí, od které by měla získávat zkušenosti ČR především, bylo zvoleno Rakousko. Studnicí inspirace by měl být zejména jeho dolnorakouský modelový energetický region Waldviertler Kernland, jehož obce již mají SEAP zpracován a naplňují ho.
Dodejme, že v rámci nového projektu pokračuje i Evropská liga obnovitelné energie, navázaná na národní solární a biomasové ligy. V budově italského Senátu v Římě byly 5. července 2012 oceněny nejlepší evropské municipality využívající zelenou energii. Ze tří českých zástupců, nominovaných Ligou ekologických alternativ (LEA), která organizuje českou Solární ligu a Biomas-ligu, uspělo ve finále krajské město Zlín. V kategorii „Střední města s 20 000-100 000 obyvateli“ se umístilo na 3. místě.